Neeme küla

Neeme on vana kaluriküla Eesti põhjarannikul Jõelähtme vallas Ihasalu poolsaare tipus, umbes 40 km kaugusel Tallinna kesklinnast. 

Küla arvatakse olevat asutatud 1560. aastatel. See piirneb läänest Ihasalu lahega, idast Kaberneeme lahega ja põhjast Soome lahega. 

Neeme külas on kool, lasteaed, rahvamaja, raamatukogu, pood & kohvik, hooajaline kõrts ja väikesadam. Elanikke on Neemes kolmesaja ümber. 

Muide, kohalikud käänavad küla nime just nii: kus? – ikka Neemes!

KÜLAKESKUS

Vana küla praeguse külakeskuse ümbruses on peamiselt ehitatud esimese Eesti Vabariigi ja Nõukogude ajal. Külakeskusest läänes on uuemad elamupiirkonnad, nende hulgas ka Kadakaranna asum. 

Neeme rahvamaja hoone, kus asus varem kohalik kool, on tüüpiline näide Teise maailmasõja eelsest Eesti kooliarhitektuurist. Maja projekteeris arhitekt August Volberg aastatel 1934–1936 tollele kümnendile omases stiilis, milles leidus nii taluarhitektuuri kui funktsionalismi sugemeid. Volberg oli ka üks Tallinna Kirjanike Maja, Tartu Vanemuise teatri ja praeguse kino Sõprus hoone arhitektidest.

Neeme Pood & Kohvik ja kohalik pubi Wana Kala Kõrts asuvad küla südames, nagu ka Neeme kool ja bussipeatus. Sadamasse ja poolsaare tippu pääseb külakeskuse ringteest otse põhja poole jalutades. Raamatukogu ja lasteaed on poolsaare idarannas.

RANNAD

Lähim liivarand Kai Hotellile on Neeme Läänerand. Üle Lühitneeme lõuka paistavad Prangli ja Aksi saar ning maalilised päikeseloojangud peaaegu igal aastaajal. Näha on ka poolsaare tipp – Uitru säär – ja vana tuletorn, kuhu pääseb kuiva jalaga läbi külakeskuse.
Läänerannast edelas on väike poolsaar – Lühitneem.
Idaranda on kõige parem minna läbi külakeskuse, võttes sihiks Neeme lasteada juhatavad viidad.

VAATAMISVÄÄRSUSED

Kindlasti tasub jalutada Ihasalu poolsaare otsa, kus on vana tuletorn. 

Väike kõrvaltee viib Neemest kagus asuvasse Ihasalu külla, mis on tore sihtkoht jalgsimatkaks või rattaretkeks (u 7-10 km ring sõltuvalt teekonnast).

Lõunasse viivat kergliiklusteed mööda pääseb Jägala joa äärde (u 10 km). Teele jäävad ka Linnamäe hüdroelektrijaam ja Jõesuu külas asuv rippsild üle Jägala jõe.

TRANSPORT

Kõige lihtsam on tulla Kai Hotelli kas oma või rendiautoga. Sobib ka takso, aga tuleb arvestada, et Neemest lahkumiseks on mõtet küüt ette tellida. Nädala sees tuleb Balti jaamast Neemesse & läheb Neemest Balti jaama otsebuss 159. Muudel aegadel ja nädalavahetusel on mõned ümberistumisega variandid. Soovitame täpsustada sõiduplaane Tallinna linnatranspordi sõiduplaneerijast. Bussipeatus on hotellist umbes 1,2 km jalutuskäigu kaugusel. 

Mereloft TU:L

Kirjutuskuur QU:R